Коррупцияга қарши курашиш мавзусида ўқув тренинги бўлиб ўтди
Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги ходимларининг коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги ҳуқуқий саводхонлигини ошириш, уларда коррупцияга нисбатан муросасизлик муносабатини шакллантириш мақсадида “Коррупция – хавфсизлик ва тараққиётга таҳдид” мавзусида ўқув тренинги бўлиб ўтди.
Тренингда маърузачи сифатида Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги академияси профессори, полковник Ш. Қобилов иштирок этди.
Тренинг иштирокчилари Коррупцияга қарши курашиш сиёсати Концепцияси, бу борадаги қонун ҳужжатларига киритилган янгилик ва ўзгартиришлар, коррупцияга оид ҳуқуқбузарликларни ўз вақтида аниқлаш, олдини олиш ва уларга чек қўйиш бўйича тавсия ва таклифлар билан таништирилди. Коррупцияга қарши курашиш лабораториясининг Ўзбекистондаги фаолиятига, хусусан, тадқиқотлар ўтказиш ва коррупция хавфини баҳолаш борасидаги ишларига алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, коррупциянинг ҳар қандай кўринишларига нисбатан ходимларда муросасиз муносабатни шакллантириш ва унга қарши курашиш энг устувор вазифа эканлиги қайд этилди. Агентлик томонидан коррупцияга қарши курашиш бўйича қабул қилинган чора-тадбирлар режасига мувофиқ ходимларнинг ҳуқуқий маданиятини оширишга қаратилган чора-тадбирлар доимий асосда амалга ошириб келинмоқда.

Проведен учебный тренинг по противодействию коррупции
В Национальном агентстве перспективных проектов состоялся учебный тренинг на тему «Коррупция – угроза безопасности и прогресса», организованный в целях повышения правовой грамотности сотрудников Агентства в сфере противодействия коррупции и формирования у них нетерпимости к коррупции.
Приглашенным спикером на тренинге выступил профессор Академии МВД Республики Узбекистан, полковник Ш. Кобилов.
Участники тренинга были ознакомлены с Концепцией антикоррупционной политики, с новшествами и изменениями в законодательных актах в данной сфере, с рекомендациями и предложениями по вопросам своевременного выявления, предотвращения и пресечения коррупционных правонарушений. Отдельный акцент был сделан на работу антикоррупционной лаборатории в Узбекистане, в частности по проведению исследований и оценке коррупционных рисков.
Также было отмечено, что приоритетной задачей является формирование у сотрудников нетерпимого отношения ко всем формам коррупции и борьба с ней. Агентством принят План мероприятий, в соответствии с которым на постоянной основе проводятся антикоррупционные мероприятия для повышения правового сознания сотрудников.