Крипто-активлар айланмаси соҳасидаги хизматлар провайдерлари фаолиятини лицензиялаш тартиби тўғрисидаги низомга ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
07.02.2024
4187
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (кейинги ўринларда – Агентлик) томонидан халқаро талаблар ва миллий қонунчиликни инобатга олган ҳолда крипто-активлар айланмасини тартибга солиш тизимини такомиллаштириш бўйича доимий асосда ишлар олиб борилмоқда.
Хусусан, талабларга мувофиқ, Ўзбекистон Республикасининг 2023 йил 15 ноябрдаги ЎРҚ-878-сон “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Қонуни ҳамда Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга қарши курашиш бўйича молиявий ҳаракатлар бўйича махсус гуруҳнинг (ФАТФ) 15-тавсиясида назарда тутилган, Агентлик директорининг 2024 йил 11 январдаги “Крипто-активлар айланмаси соҳасидаги хизматлар провайдерлари  фаолиятини лицензиялаш тартиби тўғрисидаги низомга ўзгартиришлар ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги 4-сонли буйруғи билан Крипто-активлар айланмаси соҳасидаги хизматлар провайдерлари фаолиятини лицензиялаш тартиби тўғрисидаги низомга (АВ томонидан 2022 йил 15 августда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 3380) ўзгартиришлар ва қўшимча киритилди.
Низомнинг 9-банди “з” кичик бандида назарда тутилган жиноятлар бўйича тегишли хорижий мамлакатнинг ваколатли органидан олинган судланмаганлиги ҳақидаги маълумотномага апостиль қўйиш ҳамда уни давлат тилига таржима қилиш талаби қўйилмоқда;
лицензия беришни рад этиш қўшимча асослар киритиш;
лицензиат томонидан лицензия талаблари ва шартлари мунтазам равишда (бир йил давомида икки ва ундан ортиқ маротаба) ёки бир маротаба қўпол равишда бузилганда ҳамда лицензия қалбаки ҳужжатлардан фойдаланган ҳолда олинганлиги факти аниқланган ҳолатларда қонунчиликда белгиланган фаолият турлари учун бир йил давомида қайтадан лицензия берилмаслиги ҳақидаги нормалар киритиш.

Внесены изменения и дополнение в порядок лицензирования деятельности провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов
07.02.2024
4526
Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан (далее – Агентство) на постоянной основе проводится работа по совершенствованию системы регулирования сферы оборота крипто-активов с учетом международных требований и национального законодательства.
В частности, во исполнение требований, предусмотренных Законом Республики Узбекистан от 15 ноября 2023 года № ЗРУ-878 «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан» и Рекомендацией 15 Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ), приказом директора Агентства от 11 января 2024 года № 4 «О внесении изменений и дополнения в Положение о порядке лицензирования деятельности провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов» внесены изменения и дополнение в Положение о порядке лицензирования деятельности провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов (рег. МЮ от 15 августа 2022 года, регистрационный № 3380), предусматривающие включение:
требования о проставлении апостиля или легализации и нотариально заверенном переводе на государственный язык справки, полученной от соответствующего уполномоченного органа иностранного государства, об отсутствии судимости по преступлениям, указанным в подпункте «з» пункта 9 Положения;
дополнительных оснований для отказа в выдаче лицензии;
нормы о запрете на выдачу лицензии в случаях систематического (два и более раза в течение одного года) или однократного грубого нарушения лицензиатом лицензионных требований и условий, а также установления факта получения лицензии с использованием подложных документов.