Крипто-активлар билан операцияларни бухгалтерия ҳисоби юзасидан тушунтиришлар қабул қилинди
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ва Давлат солиқ қўмитаси томонидан крипто-активлар операцияларининг бухгалтерия ҳисоби тўғрисида ахборот хабари (2022 йил 14 декабрдаги 06/17-01-32/278-сон ва 2022-42-сон) қабул қилинди.
Мазкур ҳужжат Ўзбекистон Республикаси “Бухгалтерия ҳисоби тўғрисида”ги Қонун ва бухгалтерия ҳисобининг миллий стандартларининг талабаларидан келиб чиққан ҳолда крипто-активлар билан операцияларни, шу жумладан, майнинг, крипто-активларни сотиб олиш ёки сотиш операцияларни ҳисобга олиш тартибини тушунтирилмоқда.
Мазкур тушунтиришларни қабул қилиниши Ўзбекистон Республикасида крипто-активлар айланмасини ривожлантириш ва тартибга солишидаги яна бир изчил қадам бўлиб, халқаро стандартларни инобатга олган ҳолда крипто-активлар билан операцияларни бухгалтерия ҳисобига тўғри акс эттирилишини таъминлашга қаратилган.

Приняты разъяснения по бухгалтерскому учету операций с крипто-активами
Министерством финансов и Государственным налоговым комитетом Республики Узбекистан принято информационное сообщение о порядке бухгалтерского учета операций с крипто-активами (№ 06/17-01-32/278 и № 2022-42 от 14 декабря 2022 года).
Указанный документ исходя из требований Закона Республики Узбекистан «О бухгалтерском учете» и национальных стандартов бухгалтерского учета разъясняет порядок учета операций с крипто-активами, в частности, операций по майнингу, покупке или продаже крипто-активов.
Принятие данных разъяснений направлено на обеспечение правильного бухгалтерского учета операций с крипто-активами с учетом международных стандартов и является еще одним последовательным шагом на пути упорядочения и развития оборота крипто-активов в Республике Узбекистан.