Марказий Осиёда тартибга солувчи органлар ўртасида ҳамкорлик бўйича олий даражадаги учрашув бўлиб ўтди
29.11.2022
1984
2022 йил 24-25-ноябрь кунлари “Остона халқаро молия маркази”да (Қозоғистон Республикаси) Марказий Осиё мамлакатлари тартибга солиш органлари ўртасидаги ҳамкорлик бўйича юқори даражали учрашув бўлиб ўтди.
Жорий йилни 25 ноябрь куни (соат 09:00-10:00) бўлиб ўтган “6-сессия: “Ландшафтнинг ўзгаришлари: молиявий хизматлар соҳасидаги янги тенденциялар” доирасида Марказий Осиё суғурта бозорларини ривожлантириш юзасидан фикр алмашилди, хусусан, иштирокчилар Марказий Осиё мамлакатларида крипто-активлар айланмаси соҳасини тартибга солиш масалаларини муҳокама қилдилар.
Марказий Осиё мамлакатлари тартибга солиш органлари ўртасидаги ҳамкорлик бўйича юқори даражали учрашув доирасида Агентлик номидан директорининг биринчи ўринбосари - Пак Вячеслав Юрьевич иштирок этди.
Ушбу сессия давомида Вячеслав Пак иштирокчиларни Агентлик фаолияти, Ўзбекистон Республикасида крипто-активлар айланмаси соҳасини ривожлантириш борасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ва крипто-активлар айланмаси соҳасини тартибга солувчи амалдаги қонунчилик ҳужжатлари билан таништирди.
Ҳусусан, иштирокчиларга крипто-активлар айланмаси соҳасида инвесторлар ва тадбиркорлик субъектлари учун қулай шарт-шароитлар яратиш бўйича Ўзбекистон тажрибаси, Ўзбекистон Республикаси ҳудудида ушбу соҳада фаолиятни амалга ошириш учун тегишли рухсатнома (лицензия ёки рухсат этиш хусусиятига эга ҳужжат) олган шахсларнинг фаолиятини мониторинг ва назорат қилиш механизмлари ва усуллари тақдим этилди.
Шунингдек, директорнинг биринчи ўринбосари мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларга мисол тариқасида, айни пайтда Ўзбекистон Республикаси ҳудудида фаолият олиб бориш учун учта крипто-дўкон ва битта крипто-биржага лицензиялар берилганини келтирди. Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси резидентлари томонидан крипто-активларни чиқариш, чиқаришни рўйхатдан ўтказиш ва муомалага киритиш билан боғлиқ жараёнларни тартибга солишнинг асосий талабларини белгиловчи норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳаси қабул қилинишининг якуний босқичида ва ушбу ҳужжат токенлаштирилган активларни чиқариш орқали компания фаолиятига қўшимча инвестицияларни жалб қилиш имконини беради.

Проведена встреча высокого уровня по сотрудничеству между регуляторами Центральной Азии
24-25 ноября 2022 года в «Международном финансовом центре Астана» (Республика Казахстан) прошло Совещание высокого уровня по сотрудничеству регуляторов Центральной Азии.
В рамках «Сессия 6: «Изменения ландшафта: новые тенденции в сфере финансовых услуг», которое прошло 25 ноября (с 09:00-10:00) т.г. прошел обмен мнением по развитию страховых рынков в Центральной Азии, в частности участники обсудили вопросы регулирования сферы оборота крипто-активов в странах Центральной Азии.
Со стороны Агентства, в рамках Совещания высокого уровня по сотрудничеству регуляторов Центральной Азии, принял участие первый заместитель директора Агентства – Пак Вячеслав Юрьевич.
В ходе данной сессии, Вячеслав Юрьевич ознакомил участников с деятельностью Агентства, осуществляемыми на данный момент реформами в области развития сферы оборота крипто-активов в Республике Узбекистане и действующим законодательством, регулирующим сферу оборота крипто-активов в целом.
В частности, участникам представлен опыт Узбекистана в области создания благоприятных условий для инвесторов и субъектов предпринимательства в сфере оборота крипто-активов, механизмов и методов мониторинга и контроля над деятельностью лиц, получивших соответствующее разрешение (лицензию или документ разрешительного характера) для осуществления деятельности в данной сфере на территории Республики Узбекистан.
Также, первый заместитель директора привел в качестве примера осуществляемых реформ в стране выдачу лицензий трем крипто-магазинам и одной крипто-бирже для осуществления деятельности на территории Республики Узбекистан на данный момент. Кроме того, на конечном этапе принятия также находится проект нормативно-правового акта, устанавливающий основные требования к регулированию процессов, связанных с выпуском, регистрацией выпуска и вводом в обращение крипто-активов со стороны резидентов Республики Узбекистан, что позволит привлекать дополнительные инвестиции в деятельность компании путем выпуска токенизированных активов.