Ўзбек тили байрамига бағишланган маънавий-маърифий тадбир
Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигида 21 октябрь – ўзбек тилига давлат мақоми берилганлигининг 35 йиллиги ҳамда ўзбек тили байрамига бағишланган маънавий-маърифий тадбир бўлиб ўтди.
Тадбирда Агентликнинг раҳбарияти ва таркибий бўлинмалари ходимлари иштирок этди.
Иштирокчиларга Ўзбекистон Президентининг 2019 йил 21 октябрдаги “Ўзбек тилининг давлат тили сифатидаги нуфузи ва мавқеини тубдан ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги, 2020 йил 20 октябрдаги “Мамлакатимизда ўзбек тилини янада ривожлантириш ва тил сиёсатини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” қарорлари мазмун-моҳияти, шунингдек, мамлакатимизда давлат тилининг ўрни ва таъсирини ошириш борасида амалга оширилаётган изчил ишлар ҳақида маълумотлар берилди.

Духовно-просветительское мероприятие, посвященное Празднику узбекского языка
В Национальном агентстве перспективных проектов состоялось духовно-просветительское мероприятие, посвященное 35-летию присвоения узбекскому языку статуса государственного и празднику узбекского языка, отмечаемому 21 октября.
В мероприятии приняли участие руководство и сотрудники структурных подразделений Агентства.
В ходе мероприятия участникам была представлена информация о сути указов Президента Узбекистана «О мерах по кардинальному повышению роли и авторитета узбекского языка в качестве государственного языка» от 21 октября 2019 года и «О мерах по дальнейшему развитию узбекского языка и совершенствованию языковой политики в стране» от 20 октября 2020 года, а также о проводимой в нашей стране последовательной работе по повышению роли и влияния государственного языка.