Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари иштирокидаги семинар
Бугунги кунда крипто-активлар айланмаси жадал ривожланаётган соҳалардан бири бўлиб, унга қизиқиш бутун дунёда ортиб бормоқда. Крипто-активлар бозори иқтисодиётнинг нисбатан янги йўналиши сифатида дунёда ягона ҳуқуқий тартибга солиш механизмига ҳали эга эмас. Ҳатто АҚШ, Швейцария ва Япония каби ривожланган мамлакатларда ҳам крипто бозорини солиққа тортиш механизмлари ва ҳуқуқий тартибга солишнинг йўлга қўйилган тизими мавжуд эмас.
Ўзбекистон крипто-активлар муомаласини тартибга солиш бўйича меёрий-ҳуқуқий базани шакллантирган сара мамлакатлар қаторига кирди ва МДҲда биринчи бўлиб крипто-биржалар ва крипто-дўконларнинг қонуний фаолият кўрсатиши учун шарт-шароитлар яратди. Халқаро компанияларнинг маълумотларига кўра, Ўзбекистон крипто-активлар айланмаси ҳажми бўйича МДҲ мамлакатлари орасида ТОП-4 давлатлар қаторига киради.
Буларнинг барчаси Ўзбекистон Республикаси Президенти раҳнамолигида иқтисодиётнинг рақамли секторини ривожлантириш борасидаги кенг кўламли ислоҳотлар туфайли амалга оширилди. Давлатимиз раҳбари Ўзбекистонда крипто-активлар айланмаси соҳасини тартибга солиш ва ривожлантириш бўйича қатор қарорлар қабул қилди.
2023 йил 17 май куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида парламент қуйи палатаси депутатлари ва Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги вакиллари иштирокида семинар бўлиб ўтди.
Семинар доирасида крипто-активлар айланмаси соҳасидаги фаолият турлари ва йўналишлари, крипто-индустрияни тартибга солишни такомиллаштириш бўйича қонунчилик ташаббуслари муҳокама қилинди.
Семинарда крипто-активлардан ноқонуний мақсадларда фойдаланишнинг олдини олиш ва ФАТФ тавсияларига риоя қилиш масалалари ҳам кўриб чиқилди.

Семинар с участием депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан
На сегодняшний день оборот крипто-активов является одной из бурно развивающихся сфер, интерес к которой во всем мире все более возрастает. Рынок крипто-активов, как относительно новое направление экономики, еще не имеет единого подхода к правовому регулированию во всем мире. Даже в таких развитых странах, как США, Швейцария и Япония пока не существует налаженной системы правового регулирования и механизмов налогообложения крипторынка.
Узбекистан в числе немногих государств мира сформировал нормативно-правовую базу по регулированию оборота крипто-активов и первым в СНГ создал условия для легального функционирования крипто-бирж и крипто-магазинов. Согласно данным международных компаний, Узбекистан входит в ТОП-4 среди стран СНГ по объему оборота крипто-активов.
Всё это стало возможным благодаря проводимым под руководством Президента Республики Узбекистан широкомасштабным реформам по развитию цифрового сектора экономики. Главой государства принят ряд решений по регулированию и развитию сферы оборота крипто-активов в Узбекистане.
17 мая 2023 года в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялся семинар с участием депутатов нижней палаты Парламента и представителей Национального агентства перспективных проектов.
В рамках семинара были обсуждены виды и направления деятельности в области оборота крипто-активов, законодательные инициативы по совершенствованию регулирования крипто-индустрии.
В ходе семинара также рассмотрены вопросы предотвращения использования крипто-активов в незаконных целях и соблюдения Рекомендаций ФАТФ.