Мажбурий суғурта шартномаларидан келиб чиқадиган даъволар бўйича давлат божи тўлашдан озод қилиш тўғрисида қонун қабул қилинди
15.01.2025
3691
Агентлик томонидан суғурта хизматлари истеъмолчиларининг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш борасида тизимли ишлар амалга оширилмоқда. Мурожаатлар таҳлилига кўра, транспорт воситалари эгаларининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш шартномалари бўйича товон тўлаш мажбурияти суғурта ташкилотлари томонидан лозим даражада бажармаётганлиги сабабли фуқароларнинг аксарият қисми норози эканлигини кўрсатди.
Суғурта ҳодисаси оқибатида (ЙТХ, бахтсиз ҳодисалар) жабрланган, шунингдек, молиявий қийинчиликларга дуч келган фуқаролар ва ташкилотлар низони судда кўриб чиқилишида давлат божини тўлаш билан боғлиқ қўшимча харажатларни амалга оширардилар.
Ижтимоий аҳамиятини инобатга олган ҳолда 2025 йил 13 январда Президент “Давлат божи тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига қўшимчалар ва ўзгартириш киритиш ҳақида”ги Қонунни имзолади, унга кўра фуқаролик ва иқтисодий судларга мажбурий суғурта шартномаларидан келиб чиқадиган даъволар бўйича суғурта қилдирувчилар (суғурталанган шахслар, наф олувчилар, жабрланувчилар) мурожаат қилганда давлат божи тўлашдан озод этилади.
Ушбу ўзгартиришлар суғурта ташкилотларининг ноқонуний хатти-ҳаракатлари устидан фуқароларнинг одил судловга шикоят қилиш имкониятларини кенгайтиришга ҳамда суғурта қилдирувчиларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини суд тартибида ҳимоя қилинишини таъминлашга хизмат қилади.

Принят закон об освобождении от уплаты государственной пошлины по искам, вытекающим из договоров обязательного страхования
15.01.2025
4954
Агентством на системной основе проводится работа по защите прав и законных интересов потребителей страховых услуг. Проведенный анализ обращений показал, что большинство граждан не удовлетворены действиями страховых организаций в связи с ненадлежащим исполнением обязательств по выплате возмещений по договорам обязательного страхования гражданской ответственности владельцев транспортных средств.
Граждане и организации, являясь потерпевшими от наступившего страхового случая (ДТП, несчастные случаи), а также имея финансовые затруднения, несли дополнительные издержки по уплате государственной пошлины за рассмотрение спора в судах.
Принимая внимание социальную значимость, 13 января 2025 года Президент подписал Закон «О внесении дополнений и изменений в Закон Республики Узбекистан «О государственной пошлине», согласно которому при обращении в гражданские и экономичекие суды страхователи (застрахованные лица, выгодоприобретали и потерпевшие) освобождаются от оплаты государственной пошлины по искам, вытекающим из договоров обязательного страхования.
Эти поправки послужат обеспечению защиты прав и интересов страхователей в судебном порядке, расширению возможности доступа граждан к правосудию и обжалования ими незаконных действий страховых организаций.