Суғурта бозори иштирокчилари билан учрашув
Бизнес ва тадбиркорлик олий мактабида Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги раҳбарияти ва суғурта бозори иштирокчилари ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 2 сентябрдаги «Капитал бозорини ривожлантиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПҚ-291-сон қарорига мувофиқ, суғурта ташкилотлари фаолияти устидан назоратни амалга ошириш бўйича вазифалар Агентликка ўтказилиб, Агентлик ушбу соҳада тартибга солиш, лицензиялаш ва рухсат бериш тартиб-таомилларини амалга ошириш бўйича ваколатли орган этиб белгиланди.
Мазкур вазифа ва функцияларни амалга ошириш учун агентлик томонидан Суғурта бозорини ривожлантириш департаменти ташкил этилди, унинг вазифаларига сугурта бозори соҳасида ягона давлат сиёсатини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш, Ўзбекистон фуқаролари ва суғурта бозори иштирокчилари ҳуқуқ ва қонуний манфаатларига риоя этилишини таъминлаш, шунингдек, ушбу соҳани ривожлантириш чора-тадбирларини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш киради.
Йиғилишда суғурта бозорида мавжуд муаммолар ва яқин истиқболдаги режалар муҳокама қилинди.
Суҳбат чоғида аҳолининг суғурта хизматларига бўлган ишончи пастлиги, суғурта тўловлари ўрнатилган муддатларда тўланмаганлиги сабабли фуқаролардан келиб тушаётган мурожаатлар сонининг кўпайиши, мижозлар билан низоларни ўзаро ҳал этиш тизимларининг йўқлиги ва уларнинг сабабларини бартараф этиш, суғурта ташкилотлари капиталлашувининг паст даражаси каби муаммолар ҳақида сўз борди.
Шунингдек, аҳолининг суғурта саводхонлигини ошириш, мажбурий суғурта тизимини тартибга солиш, ихтиёрий суғуртани ривожлантириш учун шарт-шароитлар яратиш, суғурта фаолиятини давлат томонидан тартибга солишнинг муносиб тизимини шакллантириш, суғурта бозори инфратузилмаси самарадорлигини ошириш ва қайта суғурталаш механизмини ривожлантириш бўйича таклифлар билдирилди.

Встреча с участниками страхового рынка
В Высшей школе бизнеса и предпринимательства состоялась встреча руководства Национального агентства перспективных проектов с участниками страхового рынка.
Постановлением Президента Республики Узбекистан № 291 от 02.09.2023 года «О дополнительных мерах по развитию рынка капитала» НАПП переданы задачи по контролю за деятельностью страховых организаций, с определением его уполномоченным органом по осуществлению регулирования, лицензирования, разрешительных процедур в данной сфере.
Для осуществления этих задач и функций в Агентстве создан Департамент развития страхового рынка, в задачи которого входит выработка и реализация единой государственной политики в сфере рынка страхования, обеспечение соблюдения прав и законных интересов граждан Узбекистана и участников страхового рынка, а также разработка и осуществление мер по развитию данной сферы.
На встрече были обсуждены состояние страхового рынка, актуальные проблемы и планы на ближайшее будущее.
В ходе беседы участниками были озвучены такие проблемы, как низкий уровень доверия населения к страховым услугам, увеличение количества обращений граждан из-за неуплаты страховых возмещений в установленные сроки, отсутствие у страховщиков систем взаимного разрешения споров с клиентами и устранения их причин, низкий уровень капитализации страховых организаций, информационная закрытость рынка и др.
Также были обсуждены предложения по повышению финансовой грамотности населения, упорядочения системы обязательного страхования, создания условий для развития добровольного страхования, формирование адекватной системы государственного регулирования страховой деятельности, совершенствования инфраструктуры страхового рынка и развитие механизма перестрахования.