"Суғурта соҳасини жадал рақамлаштиришда амалга оширилаётган ишлар" мавзусида брифинг
Ўзбекистон Республикасида миллий суғурта бозорини ривожлантириш ва аҳолига қулайликлар яратиш мақсадида соҳага рақамли технологияларни жорий этиш бўйича чоралар босқичма-босқич амалга ошириб келинмоқда.
2023 йилдан бошлаб Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (кейинги ўринларда – Агентлик) томонидан Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали суғурта полисларини сотиб олиш ва суғурта ҳодисалари бўйича даъволарни тақдим этиш хизмати тўлиқ йўлга қўйилди.
Суғурта полисларини рўйхатга олувчи ва уларнинг айланмасини назорат қилувчи Ягона автоматлаштирилган ахборот тизими яратилган бўлиб, ушбу тизимга республикамизда фаолият юритаётган барча суғурта компаниялари уланган. Бугунги кунда тизим орқали мажбурий суғурта турлари бўйича жами 4,8 млндан ортиқ электрон суғурта полислари тузилган.
Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали ЙТҲда жавобгар шахс суғурталанганлиги ва транспорт воситасига етказилган зарарни қоплаш мақсадида суғурта товонини олиш учун қандай ҳаракатларни амалга ошириш кераклигини билиб олиш имкони яратилган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 1 мартдаги “Суғурта хизматлари бозорини янада ривожлантиришнинг комплекс чора-тадбирлари тўғрисида”ги 108-сонли қарорида суғурта бозорини янада ривожлантириш, соҳага замонавий ахборот технологияларини кенг жорий этиш орқали суғурта хизматларининг оммабоплигини ва сифатини ошириш, шунингдек, соҳани тартибга солишни янада такомиллаштириш мақсадида қатор вазифалар белгиланган.
Соҳани тартибга солишни янада такомиллаштириш мақсадида 2024 йил 1 сентябрдан бошлаб, суғуртанинг барча турлари бўйича суғурта (қайта суғурта) шартномаларини ягона автоматлаштирилган ахборот тизими орқали рўйхатдан ўтказиш ва суғурта полисларини ушбу тизим орқали расмийлаштириш мажбурий ҳисобланади.
Барча суғурта турлари бўйича суғурта полисларини фақат қоғоз шаклида расмийлаштириш амалиёти бекор қилиниб, суғурта полисларининг ягона автоматлаштирилган ахборот тизими орқали расмийлаштирмаслик уларни ҳақиқий эмас деб топишга асос бўлади ҳамда суғурталовчининг лицензия талаблари ва шартларини бир марта қўпол равишда бузиш ҳисобланади.
Бундан ташқари, айрим мажбурий суғурта турлари қамрови паст бўлганлиги сабабли Cолиқ қўмитаси, Транспорт вазирлиги, Тоғ-кон, геология ва саноат хавфсизлигини назорат қилиш инспекцияси, Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлигининг ахборот тизимлари ҳамда Агентликнинг Ягона ахборот тизимининг интеграцияси юзасидан ишлар олиб борилмоқда.
Суғурта ташкилотлари фаолиятида енгилликлар яратиш мақсадида Агентлик 2025 йил 1 январдан бошлаб суғурталовчиларнинг ҳисоботларини соддалаштириш, автоматлаштириш ва Ягона ахборот тизимида шакллантиришга босқичма-босқич ўтиш чораларини кўради.
Суғурта хизматлари истеъмолчиларига қулайлик яратиш мақсадида йўл-транспорт ҳодисалари тўғрисидаги хабарларни онлайн юбориш ва кўриб чиқиш учун “Sug‘urta servis” мобил иловаси ишга туширилди.
Транспорт воситалари эгалари ички ишлар ходимлари иштирокисиз воқеа жойидан фотосуратлар ва зарур ҳужжатларнинг электрон нусхаларини юбориш орқали автоҳалокат тўғрисидаги хабарномани онлайн жўнатишлари ҳамда етказилган зарар учун компенсация олишлари мумкин. Бу имконият йўл-транспорт ҳодисаси иштирокчилари томонидан хабарномаларни ва суғурта даъволарини расмийлаштириш ҳамда кўриб чиқиш тартибини сезиларли даражада соддалаштиради. Илова қулай интерфейс ва оддий навигацияга эга. “Sug‘urta servis” мобил иловасини App Store ва Google Play платформаларида юклаб олишингиз мумкин. (“Sug‘urta Servis” мобиль иловасида билдиришнома яратиш ҳақида видео кўрсатма.)
Суғурта соҳасини рақамлаштириш бўйича чора-тадбирларнинг амалга оширилиши суғурта хизматлари сифатини яхшилашда, ошкораликни таъминлашда ҳамда аҳоли ва тадбиркорлик субъектлари фаолиятини ижтимоий ва иқтисодий қўллаб-қувватлашда самарали восита бўлиб хизмат қилади.

Брифинг на тему «Работа по ускоренной цифровизации страховой отрасли»
В Республике Узбекистан в целях развития национального страхового рынка и создания удобства для населения предпринимаются поэтапные меры по внедрению в сферу страхования цифровых технологий.
С 2023 года Национальным агентством перспективных проектов (далее – Агентство) полностью реализована задача по приобретению страховых полисов и подачи заявлений по страховым случаям через Единый интерактивный портал государственных услуг.
Создана Единая автоматизированная информационная система регистрации и контроля за оборотом страховых полисов, все страховые компании, действующие в нашей республике, подключены к этой системе. На сегодняшний день через систему оформлено более 4,8 млн электронных страховых полисов по обязательным видам страхования.
Через Единый портал интерактивных государственных услуг можно узнать, застрахован ли виновник ДТП и какие действия следует предпринять для получения страхового возмещения вследствие причиненного транспортному средству ущерба.
В постановлении Президента Республики Узбекистан от 1 марта 2024 года №ПП-108 «О комплексных мерах по дальнейшему развитию рынка страховых услуг» определен ряд задач по дальнейшему развитию страхового рынка, повышению популяризации и качества страховых услуг путем широкого внедрения современных информационных технологий, а также дальнейшему совершенствованию регулирования данной сферы.
В целях дальнейшего совершенствования регулирования отрасли регистрация договоров страхования (перестрахования) и оформление страховых полисов по всем видам страхования через Единую автоматизированную информационную систему становится обязательной с 1 сентября 2024 года.
Отменяется практика оформления страховых полисов только в бумажной форме по всем видам страхования, а неоформление страховых полисов посредством Единой автоматизированной информационной системы является основанием для признания их недействительными и признается однократным грубым нарушением лицензионных требований и условий страховщика.
Кроме того, в связи с низким охватом некоторых видов обязательного страхования ведется работа по интеграции информационных систем Налогового комитета, Министерства транспорта, Инспекции по контролю горно-добывающей, геологической и промышленной безопасности, Министерства строительства и жилищно-коммунального хозяйства с Единой информационной системой Агентства.
В целях облегчения деятельности страховых организаций Агентством с 1 января 2025 года будут приняты поэтапные меры по упрощению, автоматизации и формированию отчетности страховщиков в Единой информационной системе.
Для создания удобства потребителям страховых услуг запущено мобильное приложение «Sug‘urta servis» для отправки и просмотра сообщений о дорожно-транспортных происшествиях в режиме онлайн.
Владельцы транспортных средств могут подать онлайн-заявление о ДТП и получить компенсацию ущерба, отправив фотографии и электронные копии необходимых документов с места происшествия без участия сотрудников ГУБДД. Данная возможность существенно упрощает процесс регистрации и обработки сообщений и страховых претензий участников дорожно-транспортного происшествия. Приложение имеет удобный интерфейс и простую навигацию. Мобильное приложение «Sug‘urta servis» можно скачать в платформах App Store и Google Play. (Подробную информацию о создании уведомления в мобильном приложении «Sug‘urta Servis» вы можете получить из следующей видеоинструкции.)
Реализация мер по цифровизации страховой сферы послужит эффективным инструментом повышения качества страховых услуг, обеспечения прозрачности и оказания социально-экономической поддержки населения и деятельности субъектов предпринимательства.