Суғурта ташкилоти лицензияси амал қилиши тўхтатилди
Ўзбекистон Республикасининг “Суғурта фаолияти тўғрисида”ги Қонуни 14,47,53 ва 64-моддалари ва “Лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор қилиш тартиб-таомиллари тўғрисида”ги Қонуни 32-моддаси ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 21 февралдаги 80-сонли қарори билан тасдиқланган Махсус электрон тизим орқали айрим фаолият турларини лицензиялаш тартиби тўғрисидаги Ягона низомнинг 40-бандига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигининг қарорига асосан, “SHARQ-SUG'URTA” АЖ суғурта фаолиятини амалга ошириш бўйича берилган 2022 йил 25 февралдаги SF 00048-сонли лицензияси 2023 йил 23 октябрь санасидан бошлаб ўн кун муддатга тўхтатилди.
“SHARQ-SUG'URTA” АЖ лицензиясининг амал қилишини тўхтатиб туриш муддати даврида янги суғурта (қайта суғурта) шартномаларини тузиш, амалдаги суғурта (қайта суғурта) шартномаларини узайтириш таъқиқланади.
“SHARQ-SUG'URTA” АЖ илгари тузилган суғурта (қайта суғурта) шартномалари бўйича ўз зиммасига олган мажбуриятларни белгиланган тартибда бажариши шарт.

Приостановлено действие лицензии страховой организации
В соответствии со статями 14, 47, 53 и 64 Закона Республики Узбекистан «О страховой деятельности, статьей 32 Закона Республики Узбекистан «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах» и пункта 40 постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 21 февраля 2022 года № 80 «Об утверждении Единого положения о порядке лицензирования отдельных видов деятельности посредством специальной электронной системы» решением Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан с 23 октября 2023 года на 10 дней приостановлено действие лицензии, выданной 25 февраля 2022 года SF 00048 АО «SHARQ-SUG'URTA».
В период приостановления действия лицензии АО «SHARQ-SUG'URTA» запрещается заключать новые договоры страхования (перестрахования), продлевать срок действия действующих договоров страхования (перестрахования).
АО «SHARQ-SUG'URTA» обязано в установленном порядке выполнять взятые на себя обязательства по ранее заключенным договорам страхования (перестрахования).