Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Суғурта хизматлари бозорини янада ривожлантиришнинг комплекс чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди
04.03.2024
5308
Ўзбекистон Республикаси Президенти 2024 йил 1 март куни “Суғурта хизматлари бозорини янада ривожлантиришнинг комплекс чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорни имзолади.
Мазкур қарор билан қуйидаги йўналишларда бир қатор янгиликлар киритилди.
Аҳоли ва тадбиркорлик субъектларининг суғурта хизматларидан фойдаланишини соддалаштириш, шунингдек, соҳада рақамлаштиришни жадаллаштириш орқали суғурта ташкилотлари фаолиятининг шаффофлигини таъминлаш йўналишида:
– Ягона ахборот тизимида мажбурий равишда суғурта (қайта суғурта) шартномаларини электрон рўйхатга олинади ва суғурта полислари расмийлаштирилади;
– мажбурий суғурта турлари бўйича шартномаларнинг ўз вақтида, электрон шаклда тузилишини таъминлаш бўйича вазирлик ва идораларнинг маълумотлар базалари интеграция қилинади;
– Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигининг Ягона ахборот тизимида суғурта ташкилотларининг ҳисоботлари босқичма-босқич автоматик равишда шакллантирилади ва соддалаштирилади;
– суғурта бозори профессионал иштирокчилари фаолиятига аралашмаган ҳолда Ягона ахборот тизимида уларнинг фаолияти онлайн-мониторинг қилинади.
Суғурта хизматлари истеъмолчиларининг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишни кучайтириш, аҳолининг суғурта саводхонлигини ошириш, суғуртанинг янги турларини оммалаштириш ва жорий этиш йўналишида:
– 2024 йил 1 сентябрдан бошлаб кўрсатилаётган хизматлар сифати бўйича “суғурта ташкилотлари рейтинги” юритилади;
– суғурта маданиятини ва аҳолининг суғурта хизматларига бўлган ишончини оширишга қаратилган мавзули дастурлар ва кўрсатувлар ташкил этилади;
– юклатилган суғурта турларини босқичма-босқич кенгайтириш, ихтиёрий тиббий суғуртанинг қамровини ошириш, юридик шахларнинг кўчмас мулкини техноген ва табиий офатлардан мажбурий суғурталаш тизимини жорий этиш, “такаффул” ва “яшил суғурта” суғурта маҳсулотларини оммалаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқилади.
Суғурта бозорида соғлом рақобат ва тўлов қобилиятига салбий таъсир кўрсатувчи омилларга барҳам беришда:
– электрон суғурта хизматларини кўрсатиш тартиби такомиллаштирилади;
– суғурта захираларини ҳисоблаш ва суғурталовчиларнинг тўлов қобилиятини аниқлашда халқаро стандартларга босқичма-босқич ўтилади;
– суғурта фаолиятини лицензиялаш тартиби такомиллаштирилади, жумладан лицензия талабларига ахборот тизимларининг мавжудлиги белгиланади;
– 2025 йил октябрдан бошлаб кейинги 5 йил давомида суғурта ташкилотлари учун табақалаштирилган устав капиталининг энг кам миқдори босқичма-босқич оширилиши белгиланди;
– Агентликка актуар ҳисоб-китобларга асосланган тавсиявий характерга эга суғурта тарифларининг минимал миқдорини белгилаш ҳуқуқи берилди;
– суғурта таваккалчилиги даражасига сезиларли таъсир кўрсатувчи ҳолатлардан келиб чиққан ҳолда транспорт воситалари эгаларининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш бўйича суғурта тарифларини қайта кўриб чиқилади.
Суғурта соҳасида янги авлод кадрларини тайёрлаш йўналишида:
– илғор хорижий тажриба асосида таълим дастурларини ва олий таълимнинг миллий стандартларини қайта кўриб чиқилади бакалавриатда ўқиш муддатини 4 йилдан 3 йилгача қисқартириш бўйича таклифлар ишлаб чиқилади;
– суғурта иши бўйича суғурта ташкилотларининг юқори бошқарув органлари ходимлари малакаси мунтазам оширилишини таъминланади.
Мазкур қарор билан Ўзбекистон Республикаси суғурта хизматлари бозорини янада ривожлантириш бўйича “йўл харитаси” тасдиқланган бўлиб, унга кўра бир қатор норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга ўзгартириш киритиш ва юқоридиги йўналишлар бўйича босқичма-босқич бажарилиши режалаштирилган аниқ чора-тадбирлар белгиланди.

Принято Постановление Президента Республики Узбекистан «О комплексных мерах по дальнейшему развитию рынка страховых услуг»
04.03.2024
5253
Президент Республики Узбекистан 1 марта 2024 года принял постановление «О комплексных мерах по дальнейшему развитию рынка страховых услуг».
Постановлением внедряется ряд нововведений по следующим направлениям:
Облегчение доступа населения и субъектов предпринимательства к страховым услугам, а также обеспечение прозрачности деятельности страховых организаций путем внедрения в сферу новых цифровых технологий, что подразумевает следующее:
– обязательный переход на электронную регистрацию договоров страхования (перестрахования) и оформление страховых полисов в единой информационной системе;
– упрощение процедуры заключения договоров путем интеграции баз данных министерств и ведомств для технического обеспечения своевременного заключения договоров по обязательным видам страхования в электронном виде;
– упрощение, автоматизация и поэтапный переход к формированию отчетности страховщиков в единой информационной системе Национального агентства перспективных проектов (далее – Агентство);
– онлайн мониторинг деятельности профессиональных участников рынка страхования в единой информационной системе без вмешательства в их деятельность.
Усиление защиты прав и интересов потребителей услуг, повышение финансовой грамотности населения, популяризация и внедрение новых видов страхования путем:
– внедрения рейтинговой системы деятельности страховых организаций по качеству предоставляемых услуг;
– организации тематических передач и вещаний, направленных на повышение культуры страхования и доверия населения к страховым услугам;
– внедрения обязательного страхования недвижимости от техногенных и природных катастроф, популяризации страховых продуктов «такаффул» и «яшил суғурта»;
– поэтапного расширения вмененных видов страхования, а также повышения охвата и дальнейшего развития добровольного медицинского страхования;
Пресечение факторов, негативно влияющих на здоровую конкуренцию и платежеспособность:
– усовершенствования порядка оказания электронных страховых услуг;
– поэтапного внедрения международных стандартов для расчета страховых резервов и определения платежеспособности страховщиков;
– совершенствование порядка лицензирования страховой деятельности, в том числе установление лицензионного требования об обязательном наличии информационных систем;
– поэтапного увеличения минимальных размеров дифференцированного уставного капитала страховых компаний на последующие 5 лет, начиная с октября 2025 года;
– установления минимальных страховых тарифов рекомендательного характера по договорам добровольного страхования;
– пересмотра страховых тарифов по обязательному страхованию гражданской ответственности владельцев транспортных средств;
Подготовка кадров нового поколения в сфере:
– пересмотр государственных стандартов высшего образования и образовательных программ на основе передового зарубежного опыта, по сокращению срока обучения в области страхования бакалавриата с четырех до трёх лет;
– обеспечение регулярного повышения квалификации по страховому делу работников высших органов управления страховых организаций.
Принятие указанных мер направлено на дальнейшее развитие страхового рынка, повышение популярности и качества страховых услуг за счет широкого внедрения в отрасль современных информационных технологий, а также дальнейшего совершенствования регулирования отрасли.