Суғурта хизматларини электрон шаклда кўрсатиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди
Суғурта хизматларини электрон шаклда кўрсатиш тартиби тўғрисидаги низом Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги директорининг 2024 йил 12 сентябрдаги 9-сонли буйруғи билан тасдиқланди ва Адлия вазирлиги томонидан 2024 йил 11 ноябрда 3571-сон билан давлат рўйхатидан ўтказилди.
Мазкур Низомнинг қабул қилиниши натижасида суғурта хизматларини электрон шаклда кўрсатишда амал қилиниши лозим бўлган талаблар ва шартлар белгилаб берилди. Жумладан:
суғурта шартномалари Ягона тизим, Ўзбекистон Республикаси Ягона интерактив давлат хизматлари портали, суғурталовчи ёки суғурта агентининг дастурий таъминоти (ахборот тизимлари) орқали электрон шаклда тузилиши мумкин;
суғуртанинг барча турлари бўйича суғурта шартномалари Ягона тизим орқали рўйхатдан ўтказилади ва суғурта полислари ушбу тизим орқали мазкур Низомга мувофиқ расмийлаштирилади;
cуғурта хизматларини электрон шаклда кўрсатувчи суғурта агенти ўзининг дастурий таъминотида (ахборот тизимларида) суғурта қилдирувчилар учун суғурталовчини эркин танлаш имкониятини яратиши ҳамда суғурталовчиларнинг ваколатли давлат органи томонидан эълон қилинган рейтинг кўрсаткичларини акс эттириши шарт;
айрим мажбурий суғурта шартномаларини (иш берувчи, ташувчининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш ва бошқалар) электрон шаклда расмийлаштириш Ягона тизимда суғурта қилдирувчининг шахсий кабинети орқали тўғридан-тўғри амалга оширилади;
суғурталовчилар тузган барча қайта суғурта шартномалари Ягона тизим орқали рўйхатдан ўтказилади;
барча суғурта полислари бир хил намунавий шаклда (қонунчиликда суғурта полисининг бошқа шакли тасдиқланган ҳоллар мустасно) Ягона тизимда расмийлаштирилади;
суғурта полиси Ягона тизим орқали фақатгина суғурта шартномаси рўйхатдан ўтказилганидан ва суғурта мукофоти тўланганлиги суғурталовчи томонидан электрон тарзда тасдиқланганидан сўнг автоматик тарзда расмийлаштирилади;
суғурта полисининг ҳақиқийлиги суғурта полисининг махсус коди (QR-код) орқали текширилиши мумкин;
барча суғурта даъволари Ягона тизимда рўйхатдан ўтказилади;
Ягона тизимдан фойдаланиш талаблари ва шартлари бузилганда, суғурталовчиларнинг Ягона тизимдан фойдаланиши тўлиқ ёки қисман тўхтатилади.

Утверждено Положение о порядке оказания страховых услуг в электронной форме
Министерством юстиции 11 ноября 2024 года осуществлена государственная регистрация Положения о порядке оказания страховых услуг в электронной форме, утвержденного приказом директора Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан за №9 от 12 сентября 2024 года, за №3571.
Положением определяются требования и условия, которые должны быть соблюдены при оказании страховых услуг в электронной форме, в частности, предусматривается, что:
договоры страхования могут быть заключены в электронной форме через Единую систему, Единый портал интерактивных государственных услуг Республики Узбекистан, программное обеспечение (информационные системы) страховщика или страхового агента;
договоры страхования по всем видам страхования регистрируются через Единую систему, а оформление страховых полисов осуществляется через эту систему в соответствии с Положением;
страховой агент, оказывающий страховые услуги в электронной форме, должен создать возможность страхователям свободно выбирать страховщика в своих приложениях (информационных системах) и отражать рейтинговые показатели страховщиков, объявленные уполномоченным государственным органом;
регистрация договоров обязательного страхования (обязательное страхование гражданской ответственности работодателя, перевозчика и т.п.) в электронной форме осуществляется непосредственно через личный кабинет страхователя в Единой системе;
все договоры перестрахования также регистрируются через Единую систему;
все страховые полисы оформляются по единой типовой форме (за исключением случаев, когда законодательством утверждена иная форма страхового полиса);
действительность страхового полиса можно проверить по специальному коду (QR-коду) страхового полиса;
все страховые претензии регистрируются в Единой системе;
при нарушении требований и условий использования Единой системы, использование Единой системы страховщиками будет полностью или частично приостановлено.