“Такафул” суғурта тизимига умумий нуқтаи назар ва уни Ўзбекистон Республикасида жорий этиш бўйича тавсиялар” мавзусида давра суҳбати
3705
Бугун Тошкентда Ўзбекистон Республикасида “Такафул” суғурта тизимини жорий этиш имкониятларининг таҳлилий тадқиқотини тақдим этишга бағишланган “Такафул суғуртаси тизимини таҳлил қилиш ва уни Ўзбекистон Республикасида жорий этиш бўйича тавсиялар” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбирдан кўзланган асосий мақсад суғурта бозорини тартибга солувчи орган, илмий доиралар ва соҳа вакиллари каби манфаатдор томонлар ўртасида мулоқотни ривожлантириш, Ўзбекистонда “Такафул” суғурта тизимини жорий этиш бўйича истиқболларни муҳокама қилиш ва таклифлар ишлаб чиқишдан иборат.
“Жорий йилнинг 1 мартида Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Суғурта хизматлари бозорини янада ривожлантиришнинг комплекс чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилиниб, унга кўра Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигига такафул тамойиллари ва маҳсулотларини босқичма-босқич жорий этиш борасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига таклифлар киритиш топширилган эди.
Мазкур топшириқни бажариш мақсадида Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги ҳамкорлар билан бирга, хусусан Бирлашган миллатлар ташкилотини ривожланиш дастури билан биргаликда, хуқуқий тартибга солишни, назорат қилишни ислом суғуртаси талабларига биноан олиб бориш юзасидан ўрганишлар олиб бормоқда, – деди ўз нутқида Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги директори ўринбосари Даврон Мақсудов.
Давра суҳбатида Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги, Ислом тараққиёт банки, Ўзбекистон халқаро ислом академияси, Ўзбекистон мусулмонлари диний бошқармаси, Ўзбекистон Республикаси Дин ишлари бўйича қўмита ва бошқа ташкилот вакиллари, жами 40 га яқин мутахассислар иштирок этди.
Тадбирда БМТТД миллий маслаҳатчиси томонидан Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги мутахассиси билан ҳамкорликда тайёрланган “Ўзбекистон Республикасида ислом суғурта тизимини қуриш тўғрисида”ги таҳлилий маъруза тақдим этилди. Ушбу маърузада “Такафул”нинг жаҳон суғурта бозоридаги ҳолати ва истиқболлари ҳамда уни Ўзбекистон суғурта бозорининг янги йўналиши сифатида жорий этиш имкониятлари кўриб чиқилади.

Круглый стол на тему «Обзор системы страхования Такафул и рекомендации по его внедрению в Республике Узбекистан»
06.12.2024
5353
Сегодня в Ташкенте состоялся круглый стол на тему «Обзор системы страхования Такафул и рекомендации по его внедрению в Республике Узбекистан», посвящённый представлению аналитического исследования возможностей внедрения системы страхования Такафул в Республике Узбекистан.
Основная цель мероприятия – развитие диалога между заинтересованными сторонами, как регулятор страхового рынка, академические круги и представители отрасли, обсуждение видения и выработка предложений по внедрению страховой системы Такафул в Узбекистане.
«1 марта текущего года было принято постановление Президента Республики Узбекистан «О комплексных мерах по дальнейшему развитию рынка страховых услуг», согласно которому Национальному агентству перспективных проектов поручено внести предложения по поэтапному внедрению принципов и продуктов Такафул в Администрацию Президента Республики Узбекистан.
Для реализации данной задачи Агентство проводит совместные исследования с партнерами, в частности с Программой развития ООН, по вопросам внедрения правового регулирования и контроля в соответствии с требованиями исламского страхования», – отметил в своем выступлении заместитель директора Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан Даврон Максудов.
В круглом столе приняли участие около 40 специалистов, включая представителей Национального агентства перспективных проектов, Исламского банка развития, Международной исламской академии Узбекистана, Духовного управления мусульман Узбекистана, Комитета по делам религий Республики Узбекистан и др.
На мероприятии был представлен аналитический отчёт «О построении Исламской системы страхования в Республике Узбекистан», подготовленный национальным консультантом Программы развития ООН в сотрудничестве с специалистами Национального агентства перспективных проектов. В данном отчёте исследуется состояние и перспективы Такафул на мировом страховом рынке и возможности его внедрения, как нового направления для страхового рынка Узбекистана.