Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги вакилларининг Ўзбекистон олий таълим муассасалари талабалари билан қатор учрашувлари доирасида Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети талабалари билан очиқ мулоқот бўлиб ўтди.
Агентлик мутахассислари талабаларни крипто-активлар айланмасига оид асосий тушунча ва атамалар билан таништирдилар, крипто-активларнинг пайдо бўлиш тарихи, уларнинг афзалликлари ва камчиликлари, Ўзбекистонда крипто-активлар соҳасидаги давлат сиёсати ҳамда крипто-активлар айланмасини тартибга солишнинг асосий йўналишлари ҳақида сўзлаб бердилар.
Талабалар ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олдилар, крипто-активлар айланмаси соҳаси, унинг ривожланиши ва истиқболларини ўрганиб боришга қизиқишларини билдирдилар.
Талабалар билан учрашувлар ўтказишдан асосий мақсад ёшларнинг Ўзбекистонда крипто-активлар муомаласи ва уни ҳуқуқий тартибга солиш асослари, рақамли ва молиявий саводхонлик асослари борасидаги билимларини оширишдан иборат.
Эслатиб ўтамиз, бугунга қадар Тошкент давлат техника университети, Тошкент давлат иқтисодиёт университети, Тошкент молия институти, Тошкент ахборот технологиялари университети, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети, жаъми бешта олийгоҳ талабалари билан учрашувлар бўлиб ўтди.

ВСТРЕЧА СО СТУДЕНТАМИ
В рамках серии встреч представителей Национального агентства перспективных проектов со студентами высших учебных заведений Узбекистана состоялась открытая беседа со студентами Университета мировой экономики и дипломатии.
Специалисты Агентства ознакомили молодежь с основными понятиями и терминами, связанными с оборотом крипто-активов, рассказали об истории возникновения крипто-активов, об их преимуществах и недостатках, основных направлениях государственной политики и регулировании оборота крипто-активов в Узбекистане.
Студенты получили ответы на интересующие их вопросы, выразили свою заинтересованность в дальнейшем изучении сферы оборота крипто-активов, ее развития и перспектив.
Основная цель проведения встреч со студентами – повышение знаний молодежи об основах оборота крипто-активов и его правового регулирования в Узбекистане, уровня цифровой и финансовой грамотности.
Отмечаем, что на сегодняшний день состоялись встречи со студентами пяти отечественных вузов: Ташкентского государственного технического университета, Ташкентского государственного экономического университета, Ташкентского финансового института, Ташкентского университета информационных технологий, Университета мировой экономики и дипломатии.