«Тартибга солиш қумдони» махсус режимининг янги лойиҳаси рўйхатга олинди
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги томонидан Крипто-активлар айланмаси соҳасида тартибга солиш махсус режимида (“Тартибга солиш қумдони” махсус режими) иштирокчиларни рўйхатдан ўтказиш тартиби тўғрисидаги низомга (2022 йил 30 декабрдаги 3409-сон АВ рўйхатдан ўтган) мувофиқ янги “Token.uz” лойиҳаси рўйхатга олинди. Лойиҳа ташаббускори – “Ягона интегратор UZINFOCOM” МЧЖ.
“Token.uz” лойиҳаси “Ethereum” приват тармоққа асосланган ва асосий тармоқдан ажратилган ечимни ўз ичига олади. Бунда “Ethereum” тармоғи учун “Arbitrum” деб номланган иккинчи даражали (L2) ечим қўлланилган.
Маълумот учун: Arbitrum бу – Ethereum да қурилган иккинчи даражали блокчейн. Arbitrum асосидаги Optimistic Rollup технологияси  ишлаб чиқувчиларга осонликча, ҳеч қандай ўзгартиришларсиз паст ўтказма тўловлари ва юқори ўтказиш қобилиятига эга Ethereum смарт-контрактларини ва марказлашмаган иловаларни амалга ошириш  имконини беради.
Платформа яратишдан мақсад маълумотларни ишончли ва шаффоф сақлашни таъминлаш, шунингдек, блокчейн технологияси томонидан таъминадиган ҳимоя, яъни учинчи шахслар томонидан маълумотларни ўзгартириш ва алмаштиришдан ҳимоя қилишдир. “Token.uz” платформаси ҳам давлат, ҳам хусусий секторда фойдаланиш учун мўлжалланган.

Зарегистрирован новый проект Специального режима регуляторных песочниц
Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан в соответствии с Положением о порядке регистрации участников в Специальном режиме регулирования в сфере оборота крипто-активов (рег. № 3409 от 30.12.2022 г.) зарегистрирован новый пилотный проект «Token.uz». Инициатором проекта выступил ООО «Единый интегратор – UZINFOCOM».
Проект «Token.uz» представляет собой решение, основанное на приватной сети «Ethereum», изолированной от основной сети, при этом применено решение второго уровня (L2) для сети «Ethereum» под названием «Arbitrum».
Справочно: Arbitrum – это блокчейн второго уровня, построенный на базе Ethereum. Технология Optimistic Rollup, лежащая в основе Arbitrum, позволяет разработчикам легко, без каких-либо изменений запускать смарт-контракты и децентрализованные приложения Ethereum с более низкими комиссиями за переводы и повышенной пропускной способностью.
Целью создания платформы является обеспечение надежного и прозрачного хранения данных, а также защита информации от изменений и подмены третьими лицами, которую обеспечивает технология «блокчейн». Платформа «Token.uz» может быть использована как в государственном секторе, так и в частном.
С реестром участников специального режима можно ознакомиться на официальном сайте Агентства по ссылке.