“Тошкент” РФБ ва Абу-Даби фонд биржаси ўртасида ўзаро ҳамкорлик меморандуми имзоланди
Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтаётган ConFEAS-2024 конференцияси доирасида Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги директорининг биринчи ўринбосари Вячеслав Пак ва “Тошкент” Республика фонд биржаси бошқаруви раиси Георгий Паресишвилининг Абу-Даби фонд биржаси (ADX) Бош директори Абдулла Салем Алнуаими билан икки мамлакат фонд биржалари ўртасида ҳамкорликни йўлга қўйишга бағишланган учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мизиёевнинг 2023 йил декабрь ойида БАА га қилган ташрифи чоғида Абу-Даби фонд биржаси ҳамда “Тошкент” Республика фонд биржаси ўртасида ҳамкорликни йўлга қўйиш ҳақидаги топшириғи ижроси юзасидан бўлиб ўтди.
Томонлар ўзаро ҳамкорлик ҳақида меморандумни имзолаб, аъзо-биржалар учун минтақавий ва глобал миқёсда савдо қилиш платформасини тақдим этувчи Tabadul биржа савдоси маркази имкониятларини муҳокама қилдилар. Умуман олганда, Tabadul Яқин Шарқ ва Марказий Осиёдаги минтақавий биржаларни интеграциялаш, ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва иштирокчи биржалар бозорларида ликвидликни ошириш, томонлар брокерларини ва трансчегаравий савдони амалга оширишни мақсад қилган.
Бугунги кунда Баҳрайн фонд биржаси ва Маскат қимматли қоғозлар бозори (Уммон) Tabadul аъзолари қаторидан жой олган.

Подписан Меморандум о взаимном сотрудничестве между РФБ «Тошкент» и Фондовой биржей Абу-Даби
На полях конференция ConFEAS-2024, которая проходит в Самарканде, состоялась встреча первого заместителя директора Национального Агентства перспективных проектов Республики Узбекистан Вячеслава Пака и председателя Правления Республиканской фондовой биржи «Тошкент» Георгия Паресишвили с генеральным директором Фондовой биржи Абу-Даби (ADX) Абдуллой Салемом Альнуаими, посвященная установлению сотрудничества между фондовыми биржами двух стран.
Встреча проведена во исполнение поручения Президента Республики Узбекистан Шавката Мизиёева во время визита в ОАЭ в декабре 2023 года, на которой было принято решение об установлении сотрудничества между Фондовой биржей Абу-Даби и Республиканской фондовой биржей «Ташкент».
Стороны подписали Меморандум о взаимном сотрудничестве, обсудив возможности Центра биржевой торговли Tabadul, который предоставляет биржевую площадку для торговли между биржами-членами на региональном и глобальном уровнях. В целом, Tabadul направлен на интеграцию региональных бирж Ближнего Востока и Центральной Азии, укрепление сотрудничества и повышение ликвидности на рынках бирж-участников, обеспечивая возможность взаимного признания брокеров и межграничных торгов.
Членами Tabadul на сегодняшний день являются Фондовая биржа Бахрейна и Маскатский рынок ценных бумаг (Оман).