Агентлик ходимлари виртуал активларни суистеъмол қилишнинг олдини олиш бўйича семинарда иштирок этмоқда
24.10.2023
2409
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги ходимлари Европа Кенгаши томонидан Страсбургда (Франция) ташкил этилган “Виртуал активлардан суистеъмол қилинишининг олдини олиш – иқтисодий жиноятларга қарши кураш воситалари ва қиёсий тажриба” мавзусидаги минтақалараро семинарда иштирок этмоқда. Семинар жорий йилнинг 24-25 октябр кунлари бўлиб ўтмоқда.
Семинар давомида виртуал активлар билан боғлиқ иқтисодий жиноятларга қарши курашда халқаро стандартлар масалалари, тартибга солинадиган виртуал активлар хизмати провайдерларининг (ВАХП) афзалликлари, ВАХП сектори хавфларини баҳолаш, тушуниш, камайтириш ва бошқа масалалар муҳокама қилинади.
Унда Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси, Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ва Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи академияси вакиллари, шунингдек, Иордания, Ливан, Тунис, Марокаш, Косово, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистон вакиллари иштирок этди.

Сотрудники Агентства принимают участие в семинаре по предотвращению злоупотребления виртуальными активами
24.10.2023
2411
Сотрудники Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан участвуют в межрегиональном семинаре на тему: «Предотвращение злоупотребления виртуальными активами – инструменты и сравнительный опыт противодействия экономическим преступлениям», организуемом Советом Европы в г. Страсбург (Франция). Семинар проходит 24-25 октября текущего года.
В ходе семинара обсуждаются вопросы международных стандартов в борьбе с экономической преступностью, связанной с виртуальными активами, и преимущества регулируемых провайдеров услуг виртуальных активов (ПУВА), оценка, понимание и снижение рисков сектора ПУВА и другие вопросы.
В качестве слушателей на семинар приглашены представители Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан, Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре и Правоохранительной академии Республики Узбекистан, а также представители Иордании, Ливана, Туниса, Морокко, Косово, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана.