O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi direktorining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak Markaziy bank, Istiqbolli loyihalar milliy agentligi va O‘zbekiston Respublikasi Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish milliy agentligi ko‘magida tashkil etilgan “Digital Uzbekistan” xalqaro PLAS-forumi ochilishida so‘zga chiqdi.
“Digital Uzbekistan” PLAS-Forumida MDH davlatlari davlat organlari, bank sektori va chakana savdo vakillarini jamladi, ular yangi istiqbolli loyihalarni muhokama qilish, tajriba almashish hamda iqtisodiyot va moliyaviy texnologiyalar sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish uchun yig‘ildilar.
“Biz katta g‘urur bilan qayd etamizki, bugungi kunda O‘zbekiston kripto-aktivlar aylanmasini tartibga solish bo‘yicha nafaqat MDH davlatlari, balki butun dunyoda  yetakchi davlatlardan biri hisoblanadi. Mamlakatimizda bu yo‘nalishda meyoriy-huquqiy va institutsional baza shakllantirilgan, — dedi Vyacheslav Pak o‘z nutqida.
O‘zbekistonda moliya sektorini, jumladan, kapital bozorini rivojlantirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar haqida gapirar ekanmiz, Tartibga solish qumdoni joriy etilganligi, fond bozori ko‘rsatkichlari o‘sib borayotganligi, yashil obligatsiyalar chiqarish uchun asos yaratilganligini alohida ta’kidlash joiz.
Elektron tijoratning jadal o‘sib borayotganligini ham alohida ahamiyat kasb etadi. Bugungi kunda ko‘plab poytaxt va viloyatlar aholisi o‘z kundalik hayotini turli onlayn xizmatlar, marketpleyslar, yetkazib berish xizmatlari va taksi buyurtmalari agregatorlari, striming platformalarisiz tasavvur qila olmaydi deb o‘ylayman”.
Ikki kunlik PLAS-forum doirasida O‘zbekiston kapital bozorini rivojlantirish, mikromoliyalashtirish, bank biznesini raqamlashtirish, IT infratuzilmasini transformatsiyalash va rivojlantirish, Markaziy Osiyo mamlakatlarida islom moliyasi va islom bankingi masalalari muhokamasiga bag‘ishlangan panel sessiyalari bo‘lib o‘tadi.

Представители Агентства приняли участие в ПЛАС-Форуме «Digital Uzbekistan»
Первый заместитель директора Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан Вячеслав Пак выступил с приветственным словом на Международном ПЛАС-Форуме «Digital Uzbekistan», организованном при поддержке Центрального банка, Национального агентства перспективных проектов и Комитета по развитию конкуренции и защиты прав потребителей.
ПЛАС-Форум «Digital Uzbekistan» объединил представителей государственных структур, банковского сектора и торгового ритейла из стран СНГ, которые собрались для обсуждения новых перспективных проектов, обмена опытом и продвижения международного сотрудничества в области экономки и финансовых технологий.
«Мы с большой гордостью отмечаем, что сегодня Узбекистан является одним из лидеров по регулированию оборота крипто-активов не только среди стран СНГ, но и в мире в целом. В нашей стране сформирована нормативно-правовая и институциональная база в данном направлении, – отметил в своем выступлении Вячеслав Пак.
В Узбекистане проводится поступательная работа по развитию финансового сектора, в том числе рынка капитала, где уже сегодня внедрена Регуляторная песочница, растут показатели фондового рынка, а также создана основа для выпуска зеленых облигаций.
Хочется также отметить взрывной рост электронной коммерции. Думаю, сегодня многие жители столицы и регионов не мыслят своей повседневной жизни без различных онлайн-сервисов, маркетплейсов, агрегаторов заказов доставки и такси, стриминговых платформ».
В рамках двухдневного ПЛАС-Форума состоятся панельные сессии, на которых будут обсуждены вопросы развития рынка капитала Узбекистана, микрофинансирования, цифровизации банковского бизнеса, трансформации и развития IT-инфраструктуры, исламского финансирования и исламского банкинга в странах Центральной Азии и др.
В нынешнем мероприятии принимает участие более 2 тысяч представителей государственных органов и бизнеса из различных стран.