O‘zbekiston sug‘urta tashkilotlarining MHHS 17 ga o‘tish mexanizmlarini muhokama qilish bo‘yicha uchrashuv
28.03.2024
2359
O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligida “Deloitte” MCHSH (Qozog‘iston) va “Deloitte & Touche” (O‘zbekiston) auditorlik tashkiloti rahbariyati bilan O‘zbekistondagi sug‘urta tashkilotlarining MHHS 17 – moliyaviy hisobotning xalqaro standartlariga o‘tish mexanizmlarini muhokama qilish maqsadida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Ma’lumot uchun: MHHS 17 standarti sug‘urta shartnomalarining izchil va prinsipial hisobini ta’minlash uchun ishlab chiqilgan. Standart sug‘urta majburiyatlarini joriy ijro qiymati bo‘yicha o‘lchashni nazarda tutadi hamda barcha sug‘urta shartnomalarini baholash va taqdim etishga yagona yondashuvni ta’minlaydi.
Uchrashuvda MHXS 17 ga o‘tishning afzalliklari, shu jumladan turli mamlakatlardagi kontragentlar o‘rtasida o‘zaro munosabatlar soddalashishi, biznesning davlatdan tashqariga chiqish imkoniyati, shuningdek, kompaniyaning ishbilarmonlik obro‘si va bozor qiymatining o‘sishi alohida qayd etildi.
Shuningdek, MHXS 17 ga o‘tish mexanizmlarini amalga oshirishda davlat organlarining o‘zaro hamkorligi, shuningdek, yangi standartlar bo‘yicha ishlash uchun moddiy texnika bazasi va mutaxassislarni tayyorlash bilan bog‘liq masalalar uchrashuv davomida muhokama qilindi.

Встреча по обсуждению механизмов перехода страховых организаций Узбекистана на МСФО 17
В Национальном агентстве перспективных проектов Республики Узбекистан состоялась встреча с руководством ТОО «Deloitte» (Казахстан) и Аудиторской организации «Deloitte & Touche» (Узбекистан) для обсуждения механизмов перехода страховых организаций Узбекистана на Международные стандарты финансовой отчётности (МСФО) 17.
Справочно: Стандарт МСФО 17 разработан с целью обеспечения последовательного и принципиального учета договоров страхования. Стандарт предусматривает оценку страховых обязательств по текущей стоимости исполнения и предлагает более унифицированный подход к оценке и представлению всех договоров страхования.
В ходе встречи особо отмечались преимущества перехода на МСФО 17, среди которых – упрощение взаимодействия контрагентов из разных государств, возможность выхода бизнеса за пределы государства, а также рост деловой репутации компании и ее рыночной стоимости.
Также были обсуждены вопросы, связанные с взаимодействием между органами государственного управления при реализации механизмов перехода на МСФО, а также подготовкой материально-технической базы и специалистов для работы по новым стандартам.